Landinfos arbeid
På disse sidene ligger informasjon om en rekke land som Norge mottar asylsøkere, flyktninger og immigranter fra. Informasjonen vi presenterer her, er ment å gi et mest mulig dekkende bilde av hva vi formidler til Utlendingsdirektoratet (UDI) og Utlendingsnemnda (UNE). De benytter landinformasjon som del av grunnlagsmaterialet i sitt arbeid med å vurdere søknader om opphold i Norge. Landinfo foretar ingen vurderinger av sakene, men vi innhenter og gjør tilgjengelig relevant informasjon. Dersom du ønsker informasjon om lov- og regelverket knyttet til kriteriene for å få innvilget opphold i Norge, se www.udi.no eller www.une.no.
Mye av informasjonen du finner om det enkelte land på disse sidene vil være relatert til saksbehandlingen i utlendingsforvaltningen. Det betyr at de aspekter og problemstillinger vi vektlegger i omtalen av et land her vil være knyttet til opplysninger og begrunnelser asylsøkere oppgir når de søker beskyttelse i Norge. Landinformasjonen på disse sidene er altså lagt spesielt til rette for instanser og organisasjoner som jobber med asylsøkere, flyktninger og immigranter i Norge.
Bakgrunnsinformasjonen om det enkelte land vi presenterer på våre nettsider er kun en kort presentasjon av viktige trekk vi mener man bør kjenne til når søknader om opphold i Norge behandles. Vi oppgir også en rekke aktuelle lenker til en del av våre mest brukte nettbaserte kilder. Lenkene er kun ment som en grov oversikt over sentrale kilder, og må ikke forveksles med en fullstendig eller uttømmende kildeliste.
Landinfo publiserer egenproduserte notater, rapporter og responser fortløpende på denne nettsiden. Mye av informasjonen brukt i våre skriftlige produkter er innhentet under tjenestereiser til ulike land. Disse reisene foretar vi for å innhente best mulig informasjon om aktuelle forhold i de enkelte land. På reisene fokuserer vi på de problemstillingene Landinfo er blitt enige om i samråd med våre oppdragsgivere. UDI og UNE er aktivt involvert i planleggingen av den enkelte reise som Landinfo foretar. Reisene planlegges også etter innspill fra og i samarbeid med blant annet norske ambassader, andre lands utlendingsmyndigheter og frivillige organisasjoner. Vi legger stor vekt på å innhente informasjon fra ulike typer kilder.
I henhold til Offentleglova er Landinfo forpliktet til å offentliggjøre informasjonen vi videreformidler til våre brukere. Dersom opplysninger unntas offentlighet i tråd med lovverket, vil dette gå tydelig fram av dokumentet, og lovhjemmel vil identifisere hvorfor opplysningene er unntatt offentlighet.
Dersom du har kommentarer eller spørsmål knyttet til våre nettsider, setter vi pris på å høre fra deg.

